News

Drug Application in Traffic Pilot Zone Application Channel 8 Main News Bulletin 07.07.2013

TGRT News Aktif Diagnostik DrugWipe published on 23.08.2013 posted on drug testing and testing.

2012 yılında trafikte alkolün yanı sıra uyuşturucu madde denetiminin başlayacağı haberleri geniş yankı buldu. Bu konudaki kanunun da yürürlüğe girmesi ile uyuşturucu madde testlerinin trafik kontrollerinde kullanımının önü açıldı. Alman Securetec Uyuşturucu Testlerinin Türkiye distribütörü Aktif Diagnostik firması tarafından, Karayolları Trafik Güvenliği Sempozyumunda mobil uyuşturucu madde testleri ve cihazı, İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım ve Emniyet Müdürlerine tanıtıldı. Haziran ayında Ankara’da başlatılan pilot uygulamada, uyuşturucu madde etkisinde araç kullanan ve kaza yapan sürücüye, bugüne kadar trafikte kesilen en yüksek ceza olan 3.600,00 TL ceza kesilerek sürücünün ehliyetine 5 yıl süre ile el konuldu. Birçok basın kuruluşu bu haberi ilk sırada verdi. Aktif Diagnostik’in satışını üstlendiği tükürükten uyuşturucu testleri basında geniş yankı buldu. Haber kanalları ve gazetelerde bu konuda birçok haber yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Son olarak Anadolu Ajansının büyük ilgi gören haberinde bu testlerin trafik kontrollerinde nasıl yapılacağı anlatıldı. Aşağıda yer alan haberde uyuşturucu testlerinin ve cihazın trafikteki uygulanış şekli tüm ayrıntılarıyla anlatılmaktadır.
Anadolu Haber Ajansının tükürükten uyuşturucu testimiz ile ilgili haberi. 07.07.2013
Emniyet Genel Müdürlüğü, uyuşturucu madde etkisi altında araç kullanılmasının önüne geçmek için tıpkı alkol gibi trafikte uyuşturucu denetimi başlatacak. Türkiye’nin en önemli sorunlarından trafik kazalarında, yılda yaklaşık 10 bin kişi yaşamını yitiriyor, 200 bin kişi ise yaralanıyor. Trafik kazalarına karşı bu yıl seferberlik ilan eden polis, aşırı hız, emniyet kemeri ve alkolden sonra uyuşturucu madde etkisi altında araç kullananların denetlenmesi için çalışma başlattı. Polis, uyuşturucu kullanıp direksiyon başına geçen sürücüleri de tıpkı alkolde olduğu gibi elektronik cihazlarla denetleyecek. Buna göre, trafik polisleri, gerek teknik cihazlar kullanılarak gerekse sağlık kuruluşlarında yaptırılan testler sonucu uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen sürücülere, 3 bin 600 lira ceza kesecek. Uyuşturucu kullanıp direksiyon başına geçen sürücülerin ehliyetine 5 yıl el konulacak. Cihazla ölçüm yapılmasını kabul etmeyen sürücüye kolluk kuvvetlerince 2 bin lira ceza verilecek. Bu sürücülerin belgeleri, 2 yıl süreyle geri alınacak. Yaralanma veya ölümle sonuçlanan ya da trafik kolluğunun müdahale ettiği maddi hasarlı trafik kazalarında, sürücülerin uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanıp kullanmadığı trafik ekiplerince teknik cihaz kullanılarak tespit edilecek.
Türkiye tek yetkili satıcısı olduğumuz LINEAR CROMATEST marka febril antijen testleri satışa sunulmuştur. Ürünler hakkında detaylı bilgiye ürünler sayfamızdan ulaşabilirsiniz Devamı

8-10 Mayıs 2013 tarihlerinde, Ankara Congresium’da yapılan 4. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisine katıldık.

15 – 16 Ekim 2012 tarihlerinde Manisa Celal Bayar Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Trafikte Alkol ve Uyuşturucu ile Etkin Mücadele Sempozyumu”na Sponsor olarak katıldık.

16 – 18 Mayıs 2012 Tarihleri arasında Ankara’da yapılan 3. Kara Yolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi’ne Katıldık

Türkiye’deki tek yetkili satıcısı olduğumuz Securetec Tükürük, Yüzey, Tükürük-Yüzey ve Ter Uyuşturucu testleri satışa sunulmuştur. Ürün ve Marka incelemesi için haberin devamına bakınız.
Devamı